Населба 0 0.00

0-Написи
Почит 0.00
Тотализиран 0.00
Devi Parvati Нуди Цвет на Господарот Шива - Месинг Статуа

Devi Parvati Нуди Цвет на Господарот Шива - Месинг Статуа

DEN 893.28
 

Достапно за нарачка
Залиха

Тежина : 25.Оваа форма на Шива, некоја иновација на уметноста, прв откриен во почетокот на единаесеттиот век, за да биде точно, во A.Димензии : 45 инчен X 12 инчи X 12 инчи.Оваа форма на Шива, потпрена врз неговата бул и во процесот на неговите хип поместување во лево е познат во традицијата на уметноста како Vrashavahanadeva на Vrashavahana Шива.Материјал : Месинг Статуа.Заедно со овие статуи се најдат голем број на Parvati статуи, фрлија независно, што претставува нејзиниот со identically криви фигура, нејзината десна рака крена и продолжен и нејзините прсти gesticulated јазол-како што ако нудење на Господарот Шива цвет.Димензии : 45 инчен X 12 инчи X 12 инчи Месинг Скулптури : Купи Ganesha, Буда & Nataraja Скулптури Exotic India Месинг Статуа Овој брилијантен месинг екипа, статуа со доволно заслужуваат да стои на исто ниво со најдобрите од почетокот на Chola и Chalukyan bronzes на Југ, и Pala, на исток, претставува Parvati, consort на Шива, нудејќи му цвет по тој го елиминираше демонот одговорни за сечење својата бикови рогови и опашка.Потоа, за утеха Nandi Шива patted на својата назад нежно и се потпре на него со неговата десна рака се протега над својот грпка.Да ги казнува злите демонот Шива го уби.Parvati, Shivas брачен другар, е претставена во статуа.

Спецификација

Избор на клиент